ahşap tekne sörvey ve ekspertizi

Ahşap Tekne Satın Alma Öncesi Sörvey

Fiber teknelerin yaygın hale gelmesi Ege ve Akdeniz'in eskiden gelen değerlerini silemedi. Gulet, tirhandil ve diğer ahşap tekneler denizlerimizde hala salınıyorlar. Bazılarının imalat teknikleri eskiye dayalı olsa da bir kısım ustalar, lamine veya kaplama ahşap tekne inşa etmeye devam ediyorlar. Ahşap bir tekne almaya niyetli iseniz mutlaka sörvey yaptırmanızı öneririm. Ahşap teknenin ömrü sonsuz olsa da bu ancak doğru bakım ve tutumla mümkün olur.

Bir gulet veya tirhandilin sörveyi de diğer tekneler gibi hem denizde hem karada muayene ile yapılır.

Bir sörveyde aşağıdakiler kontrol edilir:

1. Tekne gövdesi (Su kesiminin altı ve tekne güvertesi)
2. Motor, şaft, pervane
3. Dümen, salma
4. Sabit donanım (Direk, arma)
5. Yelken, halatlar, makaralar
6. Emniyet donanımı (Can yeleği, sal, simit, yangın söndürücü)
7. Demirleme apartları
8. Elektrik aksamı
9. Seyir aletleri (pusula, gps, telsiz, göstergeler)
10. Su giderleri, su emişleri, depolar, hortumlar
11. Kamara içi, tuvalet, mutfak

Ahşap tekne sörveyinde, eğrilerin sağlamlığı, kaplama tahtalarının durumu, omurgada kurt olup olmadığı (teredo), ahşap bağlantıların sağlamlığı (çivi, perçin, vida, civata) kontrol edilir.

10 metre boya kadar Gulet ve Tirhandiller için tüm Türkiye'de sörvey ücreti 26.500TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Gulet Tirhandil Ekspertizi

Bir sörvey raporu teknenin hakkında mümkün olan en detaylı bilgiyi sunarsa da fiyatı hakkında bilgi içermez. Ahşap teknelerin fiyatlandırmasında tekne kadar, imal edildiği yer ve yapan usta da önem taşır. Eksikliklerine ve hatalarına bakarak sunulan fiyatın uygun olup olmadığına karar vermek alıcının tasarrufundadır. Sörvey raporuna ek olarak fiyat ekspertizi de sunabilirim. Piyasayı inceleyerek, sörveyini yaptığım teknenin değerlendirmesini de yaparım. Bu işlem için sörvey raporu bedeline ek olarak 6.000TL talep ederim.

Satın alacağınız gulet veya tirhandil için sörvey raporuna ihtiyacınız yoksa sadece değerinin belirlenmesini talep ediyorsanız,tekneyi olduğu yerde muayene eder, piyasadaki eşdeğerleri ile kıyaslar, imalatçısını inceler ve ekspertiz değerini sunarım.

Ekspertiz hizmeti daha çok banka ve sigortaların fiyat belirlemesi için uygun bir hizmettir.

Sadece ekspertiz için 10 m boya kadar tekneler için ücretim 21.000 TL'dir.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sırveyi tel
543 494 71 71

    tekne sırveyi email
tekne sırveyi email