dizel motor sörveyi

Giriş
Sörvey
Yat Danışmanlığı
Motor Sörveyi
Gulet, Tirhandil Sörveyi
Ozmoz Muayenesi
Sezon Öncesi Kontrol
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı
Eğitim


Gulet, Tirhandil Satın Alma Öncesi Sörvey

Fiber teknelerin yaygın hale gelmesi Ege ve Akdeniz'in eskiden gelen değerlerini silemedi. Gulet, tirhandil ve diğer ahşap tekneler denizlerimizde hala salınıyorlar. Bazılarının imalat teknikleri eskiye dayalı olsa da bir kısım ustalar, lamine veya kaplama ahşap tekne inşa etmeye devam ediyorlar. Ahşap bir tekne almaya niyetli iseniz mutlaka sörvey yaptırmanızı öneririm. Ahşap teknenin ömrü sonsuz olsa da bu ancak doğru bakım ve tutumla mümkün olur.

Bir gulet veya tirhandilin sörveyi de diğer tekneler gibi hem denizde hem karada muayene ile yapılır.

Bir sörveyde aşağıdakiler kontrol edilir:

1. Tekne gövdesi (Su kesiminin altı ve tekne güvertesi)
2. Motor, şaft, pervane
3. Dümen, salma
4. Sabit donanım (Direk, arma)
5. Yelken, halatlar, makaralar
6. Emniyet donanımı (Can yeleği, sal, simit, yangın söndürücü)
7. Demirleme apartları
8. Elektrik aksamı
9. Seyir aletleri (pusula, gps, telsiz, göstergeler)
10. Su giderleri, su emişleri, depolar, hortumlar
11. Kamara içi, tuvalet, mutfak

Tüm Türkiye'de 14 metre ve üstü Gulet ve Tirhandiller için sörvey ücreti, yol masrafları ve konaklama masrafları dahil 2300 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Gulet Tirhandil Ekspertizi

Bir sörvey raporu teknenin hakkında mümkün olan en detaylı bilgiyi sunarsa da fiyatı hakkında bilgi içermez. Eksikliklerine ve hatalarına bakarak sunulan fiyatın uygun olup olmadığına karar vermek alıcının tasarrufundadır. Sörvey raporuna ek olarak fiyat ekspertizi de sunabilirim. Piyasayı inceleyerek, sörveyini yaptığım teknenin değerlendirmesini de yaparım. Bu işlem için sörvey raporu bedeline ek olarak 500TL talep ederim.

Satın alacağınız gulet veya tirhandil için sörvey raporuna ihtiyacınız yoksa sadece değerinin belirlenmesini talep ediyorsanız,tekneyi olduğu yerde muayene eder, piyasadaki eşdeğerleri ile kıyaslar, imalatçısını inceler ve ekspertiz değerini sunarım. Sadece ekspertiz için tüm Türkiye'de ücretim 1300TL'dir.

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71