arma ayarı

Giriş
Tekne Yat Danışmanlığı
Tekne Seçimi
Tekne Yat Ekspertizi
Tekne Yat Sörveyi
Ahşap Yat ve Tekne Sörveyi
Sezon Öncesi Kontrol
Ozmoz Muayenesi
Arma Bakım ve Ayarı
Şaft, Pervane, Salma Fiberglas Tamiri
Vinç bakımı


arma kontrol ve ayarı

Yelken Arması Kontrol ve Bakımı

Yelkenli bir teknede, yelkenler uygun rüzgarla tekne motorunun üstünde bir güç ve sürat sağlarlar. Motorlarınıza yıllık olarak aksatmadan bakım yaptırdığınız gibi teknenin asıl götürücü gücü olan yelken donanımını da kontrol etmeli ve bakım yaptırmalısınız.Armadaki paslanmaz çelik halatlar zaman içinde bozulur, korozyona uğrar ve değiştirilmezse koparak direğinizin kırılmasına yol açabilir.

Motorunuzdan fazla güç üretebilen yelkenleriniz bu yükü halatlar, bumba, direk ve arma ile tekneye iletirler. Kontrolların ve bakımların yapılması denizde kolaylıkla ve emniyetle yelken yapmanızı sağlar. Arma kontrol ve bakımında:

1. Direk, bumba ve bağlantıları
2. Liftinler, istralyalar, çarmıhlar, çarmıh ayakları
3. Ana yelken ve genova sarma sistemi
4. İskotalar, mandarlar, makaralar, diğer yelken halatları
5. Vinçler
6. Arma ayarları
7. Yelkenler

kontrol edilir ve gerekli bakımları yapılır.

Arma ile ilgili tüm sorunlarınız için beni arayabilirsiniz:

1. Genova sarma sistemi montajı, bakım ve onarımı
2. İstralya ve çarmıh değişimi
3. Vardavela bakım ve onarımı
4. Yelken halatı ve koltuk halatlarının örülmesi
5. Sarma ana yelken sistemi bakım ve onarımı
6. İskota, mandar, ana yelken sarma halatlarının değiştirilmesi
7. Tekneye kuş konmasının engellenmesi

Sarma genova sorunlarını ve çözümlerini genova sarma sistemleri yazımda okuyabilirsiniz.

Arma Ayarı

Yelkenli teknelerde yelkenden en iyi verimi alabilmek, daha da önemlisi direğin ve armanın sağlam kalmasını sağlayabilmek için armanın iyi ayarlanmış olması gerekir.

Yelkenle seyir sırasında teknenin rüzgar üstüne veya rüzgar altına doğru kaçmasının asıl nedeni armanın ayarsız olmasıdır. Yelken trimleriniz iyi yapılsa bile arma ayarlarınız iyi değilse yelkenlerinizden yeterli verimi alamazsınız.

Yelkenleri taşıyan direğin kıça doğru belirli bir yatıklıkta durması gerekir, ayrıca direkte belirli bir geriye doğru büküm gerekir. Tüm bu gereksinimler arma ayarı ile sağlanır. Bu ayarları yaparken istralya veya çarmıhların gereğinden gevşek bırakılması, seyirde direğin iskele veya sancağa yatmasına veya bükülmesine yol açarak yelken verimini düşürdüğü gibi direğinizi de riske sokabilir. Aşırı sıkı bir istralya veya çarmıh gerginliği ise tüm donanıma aşırı yük bindirir.

Arma ayarı tekne denizde iken yapılır ve sonuçları hafif rüzgarda yelkene çıkılarak test edilir. Eğer beklentilere cevap vermezse gerekli ayarlamalar tekrarlanır. Dinamik arma ayarı (dynamic rig tuning) olarak adlandırılan bu metod en doğru yöntemdir. Arma ayarları imalat aşamasında yapılırsa da zaman içinde oluşan değişik koşullar nedeni ile bozulabilir. Bu nedenle arma ayarlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Arma ayarını kendiniz yapmak istiyorsanız Arma Ayarı sayfasına bakabilirsiniz. Arma ayarının salmaya olan etkisi için Yelken Arma Ayarı ve Salma yazımı okuyabilirsiniz.

Arma kontrolu ve ayarlarınızı yaptırmak için beni arayabilirsiniz. Ücret tekne donanımına göre değişmekle birlikte tek gurcatalı, direk tepesi armalı bir tekne için İstanbul'da 2000 TL dir. Bu fiyat yukarıda sıralanan tüm kontrol ve bakımları içerir. Değişik armalar için fiyat artabilir.

Direk, Arma Onarımı

Tüm arma ve direk sorunlarınız için benimle temasa geçebilirsiniz. Direk kırıldıysa ve parçalarını limana getirebildiyseniz, yeni direk almadan önce direğin onarılıp onarılamayacağını öğrenebilirsiniz. Oldukça pahalı olan yeni bir direk yerine onarılmış bir direk çok daha ucuza malolacaktır.

Genova ve ana yelken sarma sistemi arızaları kullanımda ciddi sorunlara yol açabilir. Onarılması için hizmetinizdeyim. Tüm arma sorunlarınız için benimle temasa geçebilirsiniz.

Ahmet Çelenoğlu
: +90 543 494 71 71         :