Giriş    
yelken arma kontrolu (sörveyi)

Yelken Arma Kontrolu

Arma Sörveyi

Bir yelkenli teknenin asıl götürücü elemanı yelkenlerdir. Yelkenleri bastığınız direk, sabit arma, istralya ve mandarlar, yelken sarma halatları, makaralar, vinçler ve yelkenler sonsuz ömürlü değildir. Mutlaka kontrol edilmeleri gerekir. Seyirde yelkenlerinizden azami verimi alabilmek ve direğimi kırar mıyım endişesi taşımadan teknenizi güvenle ve keyifle kullanabilmek için arma sörveyi yaptırmanız önerilir. Arma kontrolu, talebinize göre tüm arma elemanları için veya sizin seçeceğiniz elemanlar içn yapılabilir.

Arma Ayarı

Yelken arması değişik nedenlerle zaman içinde bozulur. Direğin düzgün durması, yelken performansının en iyi koşulda muhafazası, dümen kontrolunun sorunsuz olması için arma ayarlarının yapılması önerilir.

Halat Değişimi

Eskimiş ve yıpranmış mandar, iskota, genova sarma, sonsuz ana yelken sarma, ana yelken sarma halatlarının değiştirilmesi gereklidir.

Vinç Bakımı

Yelken vinçleri, yağmurun ve tuzlu suyun altında, tozda hizmet verirler. Zaman içinde sarmada zorlanmaya ve ses yapmaya başlarlar. Gezi teknelerinde sezon başında, yarış teknelerinde en az ayda bir bakım yapılmalıdır.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sırveyi tel +90 543 494 71 71   

tekne sırveyi email tekne sırveyi email