arma ayarı

Giriş
Eğitim
Sörvey
Ozmoz Muayenesi
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı


Ahmet Çelenoğlu

Arma Ayarı

Yelkenli teknelerde yelkenden en iyi verimi alabilmek, daha da önemlisi direğin ve armanın sağlam kalmasını sağlayabilmek için armanın iyi ayarlanmış olması gerekir.

Yelkenle seyir sırasında teknenin rüzgar üstüne veya rüzgar altına doğru kaçmasının asıl nedeni armanın ayarsız olmasıdır. Yelken trimleriniz iyi yapılsa bile arma ayarlarınız iyi değilse yelkenlerinizden yeterli verimi alamazsınız.

Yelkenleri taşıyan direğin kıça doğru belirli bir yatıklıkta durması gerekir, ayrıca direkte belirli bir geriye doğru büküm gerekir. Tüm bu gereksinimler arma ayarı ile sağlanır. Bu ayarları yaparken istralya veya çarmıhların gereğinden gevşek bırakılması, seyirde direğin iskele veya sancağa yatmasına veya bükülmesine yol açarak yelken verimini düşürdüğü gibi direğinizi de riske sokabilir. Aşırı sıkı bir istralya veya çarmıh gerginliği ise tüm donanıma aşırı yük bindirir. Bu nedenle ayarların tel gerginliklerinin ölçülerek yapılması gereklidir.

Arma ayarı tekne denizde iken yapılır ve sonuçları hafif rüzgarda yelkene çıkılarak test edilir. Eğer beklentilere cevap vermezse gerekli ayarlamalar tekrarlanır. Dinamik arma ayarı (dynamic rig tuning) olarak adlandırılan bu metod en doğru yöntemdir. Arma ayarları imalat aşamasında yapılırsa da zaman içinde oluşan değişik koşullar nedeni ile bozulabilir. Bu nedenle arma ayarlarının tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Arma ayarlarınızı yaptırmak için beni arayabilirsiniz. Ücret tekne donanımına göre değişmekle birlikte tek gurcatalı, direk tepesi armalı bir tekne için 1100 TL dir. Değişik armalar için fiyat artabilir.

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71