Giriş
ADB Eğitimi
Eğitim
Sörvey
Ozmoz Muayenesi
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı
Tekne Transferi


Dizel MotorlarYelkenli bir teknede dizel motorun ekonomik ömrü yaklaşık 5000-6000 saattir. İyi bakılmış bir dizel motor 8000-10000 saat hizmet verebilir. Kara vasıtalarında bu ömür iki misline veya daha fazlasına ulaşabilir. Denizde tuzlu su, rutubet ve sürekli yüklü olmak motorun ömrünü kısıtlar.

Bir dizel motorun sorunlarına işaret edecek göstergeler, egsoz gazları ve yağ durumudur:

1.Siyah duman motorun aşırı yüklendiğini, hava girişinin bloke olduğunu veya mazot enjektörlerinin doğu çalışmadığına işaret eder.
2.Mavi duman, yağ yakmanın işaretidir. Aşınmış segmanlar, supap lastikleri veya yağ segmanlarında bir sorunu gösterir.
3.Beyaz duman su göstergesidir. Kirli yakıttan, silindire su girmesinden veya yakıtta hava olmasından kaynaklanır.

Yağınızı mümkün olduğu kadar sık kontrol ediniz. Kağıt mendili yağ çubuğunu silmek için kullanmayınız. Yağ çubuğundaki yağı baş ve işaret parmağınız ile sıyırınız ve yağ seviyesini daha sonra kontrol ediniz. Parmaklarınız arasındaki yağı içinde parçacık olup olmadığını ve viskositesini kontrol etmek için kullanınız. Elinizi daha sonra kağıt peçete ile temizleyebilirsiniz.

Yağ seviyesinin yüksek veya düşük olmasını kontrol ediniz.

1.Düşük yağ seviyesi yağ kaçağının veya yağ yakmanın göstergesidir. Motor çalışıyorken, egsozda mavi duman yağ yakmaya işaret eder . Yağ kaçağı için sintineyi kontrol ediniz.
2.Yüksek yağ seviyesi, kartere su girdiğinin göstergesidir. Yağ bu koşullarda daha önce motor çalışmışsa beyaz bir renk alır.

Yukarıdakilerden herhangi biri ile karşılaşırsanız, sorun var demektir.

Dizel motorlar düşünülenin aksine düşük devirlerde değil yüksek devirlerde kullanılmalıdır. Volvo Penta azami 2900 devir motor için 1800-2300 kullanma devri vermektedir. Yanmar ise 2500-2900 devir önermektedir. Koşullar dikkate alındığında Yanmar azami devrin %80-85'ini Volvo Penta ise azami devrin 500-1000 devir altında kullanılmasını önermektedir. Motor üreticilerinin bu konudaki önerileri dikkate alınmalıdır.

Düşük devirlerde motor kullanmak genellikle motorda kuruma yol açar, bu nedenle önerilen devirlerin üst limitlerinde motoru kullanmak doğru olur. Herhangi bir nedenle motor düşük devirde kullanılırsa, yaklaşık yarım saat motoru azami devirde yol verip oluşabilecek kurumları temizlemek gerekir.

Dizel bir motorun ömrü rölantide çalışma ile azalır. Motoru mümkün olduğu kadar yükte (viteste) çalıştırın ve düşük devirlerden kaçının.

Motor bakımı:

1.Her gün ve çalıştırmdan önce yağı, varsa soğutma sıvısı seviyesini kontrol edin.
2.Egsozdan sürekli su gelmesine dikkat edin. Bu işlem için kulaklarınız yeterlidir. Su yoksa egsoz sesi değişir.
3.Mazot deponuzu dolu tutun. Mazot tankınızı özellikle tekneniz uzun süre kullanılmayacaksa doldurun. Eğer deponuz boşsa içindeki havadaki su yoğuşur ve tankta toplanır. Mazotuzu satışı yüksek olan istasyonlardan almaya çalışın.
4.Her sezon öncesi, motor yağını, yağ filtrelerini ve mazot filtrelerini değiştirin.
5.Vantilatör kayışını sezon başında kontrol edin. Oldukça ucuz bir parçadır. Sezon başında değiştirmeniz iyi fikirdir.
6.Motor üreticisinin önerdiği saatlerde motor bakımı yaptırın. Dizel pompası ve enjektör pompası belirli zamanlarda bakım gerektirir.
7.Motorunuzu rölantide çalıştırmayın. Çalışır çalışmaz yola çıkabilirsiniz.
8.Motoru üreticisinin önerdiği devirlerde çalıştırın. Düşük devir yerine yüksek devir daha iyidir.
9.Motoru uzun süre düşük devirde kullandıysanız, kurumu gidermek için azami devrinde yaklaşık ½ saat yol yapın.
10.Sıkışırsanız, motoru azami devrinde ½ saat kadar kullanabilirsiniz, unutmayın ki eğer motorunuz tekne üreticisi tarafından takılmışsa azami devirde hızınız, umduğunuzdan çok az artacaktır.

Ahmet Çelenoğlu

tel: 543 494 71 71