arma ayarı

Giriş
Tekne Yat Danışmanlığı
Tekne Seçimi
Tekne Yat Ekspertizi
Tekne Yat Sörveyi
Ahşap Yat ve Tekne Sörveyi
Sezon Öncesi Kontrol
Ozmoz Muayenesi
Arma Bakım ve Ayarı
Şaft, Pervane, Salma Fiberglas Tamiri
Vinç bakımı


göz ve kasa örme

İskota ve Mandar Halatları

İskota ve mandar halatları genellikle tekne üzerinde bırakılır. Tuzlu su ve güneş ışınları zaman içinde halatları yıpratır ve zayıflatır. Bu etkilere kullanıma bağlı aşınmalar da eklendiğinde belirli bir süre sonra halatlar taşımaları gereken yükü taşıyamaz hale gelirler. Daha uzun süre kullanılmaya çalışıldığında ise önce dış yüzey soyulur ve halatlar geçtiklere yerlerde takılırlar ve bir süre sonra da koparlar. Mandar halatlarının değişimi kolay görünse de çıkacak bir sorunda yeni halatın baştan takılması gerekir.

Bir mandarın değişmesi için çapının yanı sıra boyunun da ölçülmesi gerekir. Kısa bir halat kullanılamayacağı gibi uzun bir mandar da direk dibinde veya havuzlukta çapariz yaratır. Kullanılacak halatların yapım malzemesi de doğru yelken trimi için önemlidir.

Eskiyen halatların değişmesi için benimle temasa geçebilirsiniz.

Halat Örme

Halatlar değişik bağlarla bağlanırlar, yapılan her bağ halatın taşıma yükünü %50'ye kadar azaltabilir. Halatların örülmesi ise taşıma yükünü %90-95 oranında korur, göze güzel görünür ve teknede sağa sola takılacak fazlalıklar bırakmaz. Tüm yelken halatlarınıza göz, kasa, radanza, kilit örmelerinizi yaparım. Ana yelken sarma sistemlerinin bazı modelleri sonsuz halat kullanır. Bu halat eskidiğinde yine sonsuz halat örme ile değiştirilmelidir. Sonsuz halat örme işleriniz için de hizmetinizdeyim.

Koltuk ve Demir Halatları

Koltuk halatları ve demir halatları üç kollu veya sekiz kollu halattan yapılır. Bu tür halatların esnemesi, yelkende kullandığımız halatlara oranla daha fazladır. Demirlemede çıpayı kısa bir zincire bağlar, zincirin diğer ucuna da halat ekleriz. Her ne kadar Avrupa'da imal edilen teknelerde kullanılan ırgatlar zincirle çalışırlarsa da ABD'de uygulama daha çok zincir ucuna halat eklenmesidir. Zincir ucuna halat eklenecekse halata bir radanza ile göz yapılıp kilit ile zincire eklenmesi, demir el ile alınıyorsa yeterlidir. Daha düzgün ve sağlam bir görünüm ve halat çekebilen ırgatlarda kullanım için halatın zincire örülerek eklenmesi doğru olur.

Zincirin ucu ise hırca mapasına gerektiğinde kesilip atılabilmesi için mutlaka halat ile bağlanmalıdır. Irgat kaveletasından sorunsuz geçip çıkabilmesi ve güvertede kolaylıkla kesilebilmesi için bu halat zincire örülmelidir.

Bu konudaki halatlar yazımı okuyabilirsiniz.

Koltuk halatlarımız da yine esnekliği daha yüksek olan 3 kollu veya 8 kollu halattan yapılır. Bu halatların bir ucuna kasa örülmesi kullanımlarını kolaylaştırır. Kasa örülmüş ucunu sahilde bir babaya geçirip teknenizi bağladıktan sonra halat fazlasını teknenizde muhafaza ederek karada yıpranmasını engellersiniz. Eğer dublin bağlıyorsanız, kasayı koç boynuzuna geçirip, karaya verir, ucunu aldıktan sonra koç boynuzuna volta edersiniz. Böylece koç boynuzunuz üzerinde bir çok halat voltalanmamış olur ve kasa tarafının sağlıklı olduğunu bildiğinizden teknenizi güvenli şekilde bırakabilirsiniz. Üç kollu ve sekiz kollu demirleme ve koltuk halatlarınıza radanzalı veya açık göz örme, zincire örme ve kasa yapma işleri için hizmetinizdeyim.

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71         :