Giriş
ADB Eğitimi
Eğitim
Sörvey
Ozmoz Muayenesi
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı
Tekne Transferi


Koç BoynuzuKoç boynuzları teknede bağlama amaçlı olarak bir çok yerde kullanılırlar. Vinçten gelen iskotanın ucunu tutmaktan, tekneyi bağlamaya kadar bir çok amaca hizmet ederler. Çeşitli boylarda üretilirler. İskota halatlarını tutmak için kıstırmalı olanları vardır.

Tekneyi çekmede ve bağlamada kullanıldıkları için genellikle taşıma güçleri sorgulanır. Ahşap, alüminyum, paslanmaz çelik gibi değişik malzemelerden imal edilirler. Malzeme cinsine göre kesitler alıp yük taşıma özellikleri belirlenebilse bile genellikle yük taşıma özellikleri beklentilerin çok üzerindedir, yük taşımada asıl belirleyici olan bağlantılarıdır. İyi bir bağlantı için uygun ölçüde civata kullanılması önerilir. Koçboynuzu modeline göre iki veya dört civata ile bağlanırlar. On mm bir civatanın en küçük kopma kuvveti 8000kg civarındadır. 12 mm bir civatada bu kuvvet 12000kg'a ulaşır. Civataların altlarına yükü yayacak geniş pullar koyulması koç boynuzlarının hasar görmeden gerekli yükleri taşımasını sağlar.

Bir teknede genellikle 4 koçboynuzu bulunur. İki adet başta, iki adet de kıçtadır. Koç boynuzlarının yerine göre halatların hasar görmesini engellemek ve halatı yönlendirmek için kurtağızları kullanılabilir. Kurt ağızları, koç boynuzlarına uzaksa halatın esnemesinde kurt ağzına sürtünme artar ve halat zarar görür. Bu nedenle kurt ağızları koç boynuzuna yakın olmalıdır.

Teknede kullanılan halatları bağlamak için çeşitli bağlar kullanırız. Genelde unuttuğumuz bir konu ise bu bağların genellikle geçici olduğudur. Halatı bağlarız, daha sonra gerektiğinde sökeriz. Bu nedenle bağlar, bağladığımızda kendi kendine açılmayacak, sıkışmayacak kadar sağlam olmalı açmak istediğimizde ise kolayca açılmalıdır. Koç boynuzuna halat bağlamakta da aynı kural geçerlidir. Doğru yönde ve doğru şekilde bağlarsınız halat kaymaz veya sıkışmaz, açmaya çalıştığınız zaman da kolaylıkla açılır. Bağlarda standartlara uyarsanız, başkaları da bağları kolaylıkla çözebilir.

Koçboynuzları için önemli bir nokta da teknenin iskele ve sancakta orta noktalarıdır. Buralara takılacak koçboynuzları, iskelelere bordaladığınızda, tekneyi tek halatla tutabileceğiniz yerlerdir. Özellikle yalnızsanız, bu noktadan iskeleye bir bağlantı, diğer halatlarınızı bağlayana kadar, tekneyi olduğu yerde tutar. Tekneyi bağladıktan sonra buradan açmaz alabilir veya gevşek bırakacağınız bir bağlantı ile tekneye inip binerken tekneyi iskeleye yanaştırabilirsiniz. Güverteye gömme, genova rayına takılabilen modelde bir koç boynuzu ayak altında olmaz ve halatların takılmasını engeller.

Ahmet Çelenoğlu

tel: 543 494 71 71