Ozmoz muayenesi

Ozmoz Muayenesi

Fiberglass teknelerin en önemli sorunlarından biri ozmozdur. Jelkot (Gelcoat) adı verilen üst kaplamadan su molekülleri ozmoz sebebi ile fiberglass gövdeye geçerler. Bitkilerde suyun gövdede yükselmesinin sebebi olan ozmoz ince zarlarda gerçekleşen fiziki bir olaydır. Asıl sorun gövdeye giren bu suyun, tekne inşası sırasında tam karışmamış kimyasallar ile reaksiyona girmesi ile ortaya çıkar. Hidroliz olarak adlandırılan bu olay su moleküllerinin bu maddelere bağlanması ile başlar. Molekül büyüklüğü arttığı için yeni oluşan bu kimyasal aynı zardan geri geçemez ve basınç artar. Bu kimyasal maddeler bir taraftan baskı ile fiberglass yapıyı zorlayarak bozduğu gibi kimyasal olarak da etkiler ve sonuçta fiberglass yapıda yıkım başlar.

Teknelerde ozmoz zararı olarak adlandırdığımız hidroliz fiber gövdede kabarmalar ve patlamamalar başlamadan önce kolaylıkla teşhis edilemez. Zarar başladıktan sonra ise onarımı oldukça pahalı bir işlev haline gelir. Bu nedenle zararlar ortaya çıkmadan ozmoz zararının oluşup oluşmayacağının tesbiti önem taşır. Bu zararın önlenebilmesi için teşhis önemlidir. Teşhis için ozmoz muayenesi yapılması gerekir. Gövdeyi bozmadan ozmoz zararının oluşup oluşmayacağı iyi bir ozmoz muayenesi ile tesbit edilebilir.

Ozmoz zararı sadece su kesiminde değil güvertede de oluşabilir. Güverteye bağlı malzemelerin civata deliklerinden giren su eğer arada ahşap malzeme varsa onu çürüttüğü gibi fiberglass'ta da yıkıma yol açar. Dar bir bölgeyi etkilemekle birlikte söz konusu olan bağlantı noktası olduğundan zarar tam oluşmadan giderilmelidir.

Ozmoz muayenesi için teknenin karaya çekilmiş olması ve üzerinden en az 24 saat geçmiş olması gerekir. Teknenizi karaya zehirli için çektiğinizde haber verirseniz ozmoz muayenesi yapmak için gelirim. Ozmoz oluşmuş veya risk bulunan tekneler için rapor yazarım, raporda tedavinin nasıl yapılması gerektiği detaylı olarak belirtilir. Muayene bedeli ve rutubet ölçümleri 10 metreye kadar tekneler için tüm Türkiye'de 21.000TL'dir.

Ozmoz Tedavisi

Değişik yerlerde ve zamanlarda birçok tekneye ozmoz tedavi önerilerinde bulundum, bir kısmını doğrudan ben onardım ve önerilerim doğrultusunda tedavi edilen tekneleri takip ettim. Aldığım sonuçların tamamı başarılı idi. Önceki deneyimlerime dayanarak ozmoz oluşmuş teknedeki ozmoz onarımına talibim. Bu onarımların muayene sonrası nasıl yapılması gerektiğini seçeceğiniz ekibe bildirebilirim veya onarımı doğrudan üstlenebilirim. Onarımı doğrudan üstlenmem koşulu ile yapılan işlem için yazılı garanti veririm, böylece garanti süresi içinde teknenizde onarıma bağlı ozmoz oluşursa ücretsiz onarırım.

Ahmet Çelenoğlu

   
+90 543 494 71 71