Giriş
Eğitim
Sörvey
Ozmoz Muayenesi
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı


Ahmet Çelenoğlu

Şaft Pervane Salma

Teknelerimizi götürmekte kullandığımız pervane bir şaft aracılığı ile şanzımana ve güç kaynağı olan motora bağlıdır. Yelkenli teknelerde salmanın koruması nedeni ile şaft ve pervane hasarları az olmakla birlikte, bağlantı hataları, aşınma nedeni ile zorlanmalar ve su kaçırma sıklıkla görünür. Şaft pervane ikilisi üzerindeki tüm hatalar teknenin hız kaybına yol açar. Sisteme tutya bağlanmasından, şaft ve pervane değiştirmeye kadar varan tüm şaft pervane işlerinizde yardıma hazırım.

Teknenize yeni bir motor veya şanzıman takıyorsanız, pervanenizin de sisteme uygun olarak değişmesi gerekir. uygun çap ve piçte bir pervane motorunuzdan en iyi randımanı almanızı sağlar. Pervane hesapları bir çok faktörü dikkatealınarak yapılmalıdır. Küçük çaplı bir pervane gereksiz yakıt tüketimi ve aşırı yüksek motor devrine neden olurken, piçi iyi seçilmemiş bir pervane aşırı hız kaybına yol açar. Seçimlerinize uygun bir pervane hesaplanması gerekir.

Şanzımanı pervaneye bağlanan şaftın düz bir hat üzerinde olması gerekir ve bu işleme layna alma denilir. Layna alma kovanı ve braketi doğru bağlanmış bir teknede sadece kaplinin bağlantısında motor yataklarını hareket ettirerek sağlansa da tekne inşası sırasında braket ve kovanı doğru takılmamış, çarpmaya veya halat dolanmasına maruz kalmış sistemlerde iyi bir inceleme, sistemin tekrar layna alınması ve gerekiyorsa şaftın düzeltilerek aşınmış yerlerinin gaz altı kaynağında doldurulması ve torna edilmesini gerektirir.

Modern teknelerde salma oldukça ağır ve derindir. Tekne gövdesine ise saplamalar ile bağlanır. Normal seyir koşullarında kolay kolay sorun yaratmasa da zaman içinde saplamaların gevşemesi veya bağlantı yerindeki fiberin yetersizliği nedeni ile çatlaması sonucunda tekne su yapmaya başlayabilir. En kötüsü ise salmanın seyir sırasında çarpma sonucu hasara yol açmasıdır. Salmadan su yapmaya başlayan bir teknede gerekli onarım yapılmalıdır.

Salma saplamalarının sıkılmasından salmanın indirilerek altındaki fiberglass'ın onarımına kadar varan işlemler için yardıma hazırım.

Ahmet Çelenoğlu

tel: 543 494 71 71