arma ayarı

Giriş
Tekne Yat Danışmanlığı
Tekne Seçimi
Tekne Yat Ekspertizi
Tekne Yat Sörveyi
Ahşap Yat ve Tekne Sörveyi
Sezon Öncesi Kontrol
Ozmoz Muayenesi
Arma Bakım ve Ayarı
Şaft, Pervane, Salma
Fiberglas Tamiri
Vinç bakımı


PervaneTamiri

Şaft Pervane

Teknelerimizi götürmekte kullandığımız pervane bir şaft aracılığı ile şanzımana ve güç kaynağı olan motora bağlıdır. Yelkenli teknelerde salmanın koruması nedeni ile şaft ve pervane hasarları az olmakla birlikte, bağlantı hataları, aşınma nedeni ile zorlanmalar ve su kaçırma sıklıkla görünür. Şaft pervane ikilisi üzerindeki tüm hatalar teknenin hız kaybına yol açar. Sisteme tutya bağlanmasından, şaft ve pervane değiştirmeye kadar varan tüm şaft pervane işlerinizde yardıma hazırım.

Teknenize yeni bir motor veya şanzıman takıyorsanız, pervanenizin de sisteme uygun olarak değişmesi gerekir. uygun çap ve piçte bir pervane motorunuzdan en iyi randımanı almanızı sağlar. Pervane hesapları bir çok faktörü dikkatealınarak yapılmalıdır. Küçük çaplı bir pervane gereksiz yakıt tüketimi ve aşırı yüksek motor devrine neden olurken, piçi iyi seçilmemiş bir pervane aşırı hız kaybına yol açar. Seçimlerinize uygun bir pervane hesaplanması gerekir.

Şanzımanı pervaneye bağlanan şaftın düz bir hat üzerinde olması gerekir ve bu işleme layna alma denilir. Layna alma kovanı ve braketi doğru bağlanmış bir teknede sadece kaplinin bağlantısında motor yataklarını hareket ettirerek sağlansa da tekne inşası sırasında braket ve kovanı doğru takılmamış, çarpmaya veya halat dolanmasına maruz kalmış sistemlerde iyi bir inceleme, sistemin tekrar layna alınması ve gerekiyorsa şaftın düzeltilerek aşınmış yerlerinin gaz altı kaynağında doldurulması ve torna edilmesini gerektirir.

Pervanenin çarpılması veya halat sarması gibi nedenlerle pervanede hasar oluşması mümkündür. Bu tür pervanelerin onarımı veya yenilenmesi gerekir. Pervane hatve (pitch) ve çapı teorik olarak hesaplansa da her zaman en iyi sonucu vermeyebilir. Pervane çapı ve hatve değişiklikleri belirli kurallar içinde yapılabilir.

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71         :

.