arma ayarı

Giriş
Tekne Yat Danışmanlığı
Tekne Seçimi
Tekne Yat Ekspertizi
Tekne Yat Sörveyi
Ahşap Yat ve Tekne Sörveyi
Sezon Öncesi Kontrol
Ozmoz Muayenesi
Arma Bakım ve Ayarı
Şaft, Pervane, Salma
Fiberglas Tamiri
Vinç bakımı

salma tamiri

salma onarımı

salma bakımı


Salma Tamiri

Salma Tamiri

Modern teknelerde salma oldukça ağır ve derindir. Tekne gövdesine ise saplamalar ile bağlanır. Normal seyir koşullarında kolay kolay sorun yaratmasa da zaman içinde saplamaların gevşemesi veya bağlantı yerindeki fiberin yetersizliği nedeni ile çatlaması sonucunda tekne su yapmaya başlayabilir. En kötüsü ise salmanın seyir sırasında çarpma sonucu hasara yol açmasıdır. Salmayı çarptıysanız, su yapıp yapmadığına bakmaksızın hasar mutlaka değerlendirilmeli ve gerekli onarım en kısa sürede yapılmalıdır.

Karaya oturduğunuzda ne yapabileceğinizi Oturma yazımda özetledim

Salmalarda sık karşılaşılan sorunları ve çözüm önerilerimi Salma Sorunları yazımda bulabilirsiniz.

Salma saplamalarının sıkılmasından salmanın indirilerek altındaki fiberglass'ın onarımına kadar varan işlemler için yardıma hazırım.

Şaft Pervane

Teknelerimizi götürmekte kullandığımız pervane bir şaft aracılığı ile şanzımana ve güç kaynağı olan motora bağlıdır. Yelkenli teknelerde salmanın koruması nedeni ile şaft ve pervane hasarları az olmakla birlikte, bağlantı hataları, aşınma nedeni ile zorlanmalar ve su kaçırma sıklıkla görünür. Şaft pervane ikilisi üzerindeki tüm hatalar teknenin hız kaybına yol açar. Sisteme tutya bağlanmasından, şaft ve pervane değiştirmeye kadar varan tüm şaft pervane işlerinizde yardıma hazırım.

Teknenize yeni bir motor veya şanzıman takıyorsanız, pervanenizin de sisteme uygun olarak değişmesi gerekir. uygun çap ve piçte bir pervane motorunuzdan en iyi randımanı almanızı sağlar. Pervane hesapları bir çok faktörü dikkatealınarak yapılmalıdır. Küçük çaplı bir pervane gereksiz yakıt tüketimi ve aşırı yüksek motor devrine neden olurken, piçi iyi seçilmemiş bir pervane aşırı hız kaybına yol açar. Seçimlerinize uygun bir pervane hesaplanması gerekir.

Şanzımanı pervaneye bağlanan şaftın düz bir hat üzerinde olması gerekir ve bu işleme layna alma denilir. Layna alma kovanı ve braketi doğru bağlanmış bir teknede sadece kaplinin bağlantısında motor yataklarını hareket ettirerek sağlansa da tekne inşası sırasında braket ve kovanı doğru takılmamış, çarpmaya veya halat dolanmasına maruz kalmış sistemlerde iyi bir inceleme, sistemin tekrar layna alınması ve gerekiyorsa şaftın düzeltilerek aşınmış yerlerinin gaz altı kaynağında doldurulması ve torna edilmesini gerektirir.

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71         :

.