Giriş
Tekne Yat Danışmanlığı
Tekne Seçimi
Tekne Yat Ekspertizi
Tekne Yat Sörveyi
Ahşap Yat ve Tekne Sörveyi
Sezon Öncesi Kontrol
Ozmoz Muayenesi
Arma Bakım ve Ayarı
Şaft, Pervane, Salma
Fiberglas Tamiri
Vinç bakımı


Pratik Uygulamalar

Daha önceden bu sayfada yayınlanmış bilgilere ebooks sayfasından ulaşabilirsiniz.

Fırçaların Bakımı ve Korunması

Hangi amaçla kulanmayı düşünürseniz düşünün kalitesiz bir fırça almayın. Tüyleri dökülen bir fırça ilk seferinde dahi işinizi görmeyecektir. İyi markaların ürettiği fırçaları kullanmaya özen gösterin. İyi bir fırça temizlenip saklandığı zaman uzun süre hizmet verir.
Fırçanın sapında bir delik yoksa kullanacağınız kabı ve içindeki tiner miktarını dikkate alarak bir delik delin.
Fırçanızı temizlemek veya kısa süreli tutmak için içinde tiner bulunan bir kavanoz veya bir boya kutusu kullanabilirsiniz.
Fırçanızı tiner ile temizledikten sonra sabunlu su ile yıkayın ve iyice kurutun. Daha sonra yağlı kağıt ile sararak saklayın.

Demir zincirinizin boş ucunu bir halatla hırça mapasına bağlayınız. Zinciri kilitle bağlamayınız. Halatı gerektiğinde keserek kurtulabilirsiniz veya gerekirse zincirin arkasına ek halat koyabilirsiniz. Zincirlik başta kapaklı olsa bile hırça mapasına halatı yük altında kolayca sökebileceğiniz bir bağ ile bağlayınız. Hırça mapanız zincirliğin üst bölümünde ise bağladığınnız halatı ince bir iple(sadece ağırlığını taşıyacak incelikte olmalı) mapaya asarsanız. zincirin altında kalıp çürümesini engellersiniz.


Impeller takarken kanatları yuvaya oturtmak için önceden bir elektrik bağlantı kelepçesi ile sıkarsanız kolay takarsınız. Kanatların yönlerinin doğru olması şart değildir. Dakikada binlerce tur yapan bir lastiğin ters olan kanatları bir tur bile atmadan düzelecekir.Motorunuzun altında bir tepsi varsa su ve yağ o bölmede birikir ve bir tahliye tapası açıldığında altına koyacağınız bir kaba veya sintineye akar. Su ve yağ birlikte olduğundan sintineyi temizlemek oldukça zor olur. Resimdeki gibi iki adet pet şişeden yapacağınız bir ayrıcı ile suyu yağdan kolaylılkla ayırabilirsiniz.

Aynı yöntem şaft çıkışı eski usul gresle yağlanan sistemler için de geçelidir. İki Pet şişeyi kullanarak benzer bir düzenek yapabilirsiniz. Bu uygulama için 5 lt su petleri daha kullanışlıdır. İkisinin de baş taraflarını kesip, içtekinin altına bir delik deleceksiniz ve diğer petin içine oturtacaksınız. İçteki peti biraz yüksek tutarsanız tekne yattığı zaman veya çalkantıda üstteki yağ sintineye gitmez. Yarı yarıya yağ dolduğunda yeni bir tane yapıp eskisini olduğu gibi atabilirsiniz.Teknede dolaşırken mutlaka ayakkabı giyiniz. Özellikle güvertede ayağınıza zarar verebilecek çok fazla malzeme vardır. Tekne içine ayakkabı ile girmek istemezseniz ayakkabınızı girişte çıkarın, güverteye çıkınca tekrar giyin. Teknede ilk aldığınızda hiç kaymayan ayakkabılarınız artık yeteri kadar tutunamıyorsa, bir gün özellikle beton zemin üzerinde giyin veya 80 numara veya daha ince zımpara ile tabanlarını zımparalayın.Usturmaçaları bağlanrken kullandığınız kazık bağı kayıp usturmaçaların yeri siz istemeden değişiyor mu? Tekneye uzun süre gitmediğinizde bir kaç usturmaça kaybettiğiniz oluyor mu? Bu bağı deneyin. Bağlaması ve çözmesi kolay bir bağ olduğunu göreceksiniz.Mandarların yelken bağlantısı için en uygunu halatı örmektir. Ancak resimdeki bağ olduka sıhhatli bir bağdır. Tek sorunu sıkıştıktan sonra açılmamasıdır. Gerekirse düğümü kesmeniz gerekir. Bağın özelliği diğer düğümlere göre halatın kopma yükünde çok azalmaya neden olmamasıdır.Ahmet Çelenoğlu

tel: 543 494 71 71