SEO | Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu - SEO

Bir dükkan açmaya niyetiniz varsa, öncelikle Bağdat Caddesi, Beyoğlu gibi alışverişin ve dükkanların yoğun olduğu bir bölgeyi seçersiniz. Yer seçiminin önemi kadar, vitrininiz ve reklamınız da önemlidir. Yukarıdaki resimdeki gibi Ahmet'in Dükkanı'nı en iyi yerde açsanız bile vitrini olmayan, reklamı yanlış yapan, ne sattığı bile belli olmayan "Ahmet'in Dükkanı" iş yapmaz, hatta kapısını çalıp, sen ne iş yaparsın diye soran bile olmaz.

İnternet sitelerinde de durum farklı değildir. Bir internet sitesi yapıp, sitenize ziyaretçi çekebilmek çok kolay değildir. Tanıdıklarınız aracılığı ile sitenizi ziyaret edenler olabilir ama internet sitenize ziyaretçi çekebilmenin en doğru yolu, arama motorları ile bulunabilir olmaktır. Sunduğunuz, bilgi, hizmet, mal bir çok kişi tarafından sunulmaktadır, hedef kitlenizin size ulaşabilmesi için arama motorlarında bulunabilir olmalısınız.

Arama motorlarının adı dünyada neredeyse "Google" oldu. Siteleri araştırıp, sizin yazdığınıza en yakın bilgiyi sunan siteleri sıralar. Bu listede ön sıralarda yer alabilmek için yaptığınız internet sitesinin arama motoru tarafından doğru bulunması gerekir. Arama motorları kişilere bağlı olmadan sadece yazılım ile çalıştıklarından sitenizi arama motorunun anlayacağı şekilde düzenlemeniz büyük önem taşır. Doğru tasarlanmış bir site en ön sıralarda yer alır.

Sitenizin arama motorlarında bulunmasını istiyorsanız, SEO yani optimizasyon yapılmalıdır.

Ben Boğaziçi Üniversitesi'nde kart delerek bilgisayarla tanıştım ve çalıştığım sürece sürekli bilgisayar kullandım. Danışmanlığa başladıktan sonra kendi sitemi arama motorları için kendim optimize ettim. Artık arayanlar beni arama motoru aracılığı ile kolaylıkla buluyor. Arama motoru optimizasyonunu iyice öğrendiğime kanaat getirdikten sonra bir kaç siteyi bu konuda amatör olarak ele aldım ve çok başarılı oldum. Çok rekabetçi konularda bile bu siteleri ilk üçe taşımayı başardım.

Bir internet siteniz varsa ve sitenizin arama motorları tarafından ön sıralarda çıkacak şekilde tasarlanması gerekiyorsa lütfen benimle temasa geçiniz.

Tüm dijital pazarlama hizmetlerim için Dijital Pazarlama | SEO | Tasarım sitemi ziyaret edebilirsiniz.

Ahmet Çelenoğlu

543 494 71 71