Giriş    
yat tekne sörveyi

Yat Tekne Sörveyi
2023

Bir tekne satın almaya niyetlendiğinizde ne satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Bunu sağlamanın en doğru yöntemi ise tekne sörveyidir. Tekne baştan kıça, tepeden tırnağa muayene edilir ve size bir rapor sunulur. Böylece teknenin tüm eksikleri ve arızalarını öğrenir, kararınızı ona göre verirsiniz.

Bir tekne sörveyi denizde ve tekne çekilerek yapılır. Sadece denizde veya sadece karada yapılan sörveyde kontrolların tamamı gerçekleştirilemez.Örneğin sadece karada yapılan bir sörveyde teknenin su alıp almayacağı tesbit edilemez. Sadece denizde yapılan sörveyde ise pervane, şaft, dümen, salma, zehirli boya incelenemez ve ozmoz muayenesi yapılamaz.

Tekne sörveyinde motor kontrolu ve ozmoz kontrolu da yapılır. Ozmoz muayenesi için göz ve perküsyon kontrolunun yanı sıra elektronik rutubet ölçümü de gerçekleştirilir. Motor kontrolu ise motorda elektronik kontrol ünitesi varsa bilgisayarla yapılır.

Tüm Türkiye'de tekne sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim 12.200 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sırveyi tel +90 543 494 71 71   

tekne sırveyi email tekne sırveyi email

Bir sörveyde teknede alet kullanılmadan açılamayan bölümler kontrol edilmez. Kontrolların tamamı güverte seviyesinden ve tekne dışından dürbün ile yapılır. Direk ve arma kontrolu için direğe çıkılması talep edilirse ek ücret istenir. Teknenin her yerinin hakkı ile muayene edilebilmesi için teknenin satışa hazır olması yani sahibinin tüm eşyalarının tekneden çıkarmış olması tercih sebebidir. Sörvey raporu motorun iç organlarına yönelik bilgi içermez. Elektronik aletlerin çalışıp çalışmadığı denetlenir, kalibrasyon kontrolu yapılmaz.