Giriş    
yat tekne sörveyi

Tekne Yat Sörveyi

Bir otomobil aldığınızda tamirciye veya servisine götürüp baktırırsınız. Bir ev almaya niyetlendiğinizde inşaatın kalitesi ve güvenlik için bir bilene danışırsınız. Bir yat almaya niyetlendiğinizde de sörvey yaptırmanız önerilir. Tekneyi beğendikten ve almaya karar verdikten sonra tekne muayenesi (sörvey) yaptırmanız en doğru yoldur.

Bir tekne sörveyi denizde ve tekne çekilerek yapılır. Sadece denizde veya sadece karada yapılan sörveyde kontrolların tamamı gerçekleştirilemez.Örneğin sadece karada yapılan bir sörveyde teknenin su alıp almayacağı tesbit edilemez. Sadece denizde yapılan sörveyde ise pervane, şaft, dümen, salma, zehirli boya incelenemez ve ozmoz muayenesi yapılamaz.

Bir sörveyde aşağıdakiler kontrol edilir:

1. Tekne gövdesi (Su kesiminin altı ve tekne güvertesi)
2. Motor, şaft, pervane
3. Dümen, salma
4. Sabit donanım (Direk, arma)
5. Yelken, halatlar, makaralar
6. Demirleme apartları
7. Elektrik aksamı
8. Seyir aletleri (pusula, gps, telsiz, göstergeler)
9. Su giderleri, su emişleri, depolar, hortumlar
10. Kamara içi, tuvalet, mutfak

Istanbul'da tekne sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim 2800 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Tekne Yat Ekspertizi

Bir sörvey raporu teknenin hakkında mümkün olan en detaylı bilgiyi sunarsa da fiyatı hakkında bilgi içermez. Eksikliklerine ve hatalarına bakarak sunulan fiyatın uygun olup olmadığına karar vermek alıcının tasarrufundadır. Sörvey raporuna ek olarak fiyat ekspertizi de sunabilirim. Piyasayı inceleyerek, sörveyini yaptığım teknenin fiyat değerlendirmesini de yaparım. Bu işlem için sörvey raporu bedeline ek olarak 500TL talep ederim.

Satın alacağınız tekne için sörvey raporuna ihtiyacınız yoksa sadece değerinin belirlenmesini talep ediyorsanız, tekneyi olduğu yerde muayene eder, piyasadaki eşdeğerleri ile kıyaslar ve ekspertiz değerini sunarım. Ekspertiz hizmeti özellikle bankalara ve sigorta şirketlerine yönelik teknenin durumunu dikkate alan bir fiyat belirleme çalışmasıdır. Sadece ekspertiz için 10 metreye kadar tekneler için Istanbul'da ücretim 2200TL'dir.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sırveyi tel
+90 543 494 71 71   

tekne sırveyi email
tekne sırveyi email

Bir sörveyde teknede alet kullanılmadan açılamayan bölümler kontrol edilmez. Kontrolların tamamı güverte seviyesinden ve tekne dışından dürbün ile yapılır. Direk ve arma kontrolu için direğe çıkılması talep edilirse ek ücret istenir. Teknenin her yerinin hakkı ile muayene edilebilmesi için teknenin satışa hazır olması yani sahibinin tüm eşyalarının tekneden çıkarmış olması tercih sebebidir. Sörvey raporu motorun iç organlarına yönelik bilgi içermez. Elektronik aletlerin çalışıp çalışmadığı denetlenir, kalibrasyon kontrolu yapılmaz.