Giriş    
yat tekne sörveyi

Yat Tekne Sörveyi
2024

Bir tekne, yat satın almaya niyetlendiğinizde ne satın aldığınızı bilmeniz gerekir. Bunu sağlamanın en doğru yöntemi ise yat sörveyidir. Tekne baştan kıça, tepeden tırnağa muayene edilir ve size bir rapor sunulur. Böylece teknenin tüm eksikleri ve arızalarını öğrenir, kararınızı ona göre verirsiniz.

- Ana gövde: Karina ve bordada hasar olup olmadığı incelenir, usulüne uygun yapılmamış onarımlar belirlenir, fiberglas teknelerde karina rutubeti ölçülerek ve muayene edilerek ozmoz olasılığı kontrol edilir. Salmalı teknelerde salma kontrol edilir.

- Üst Yapı: Tekne güvertesi, üst yapılar kontrol edilir. Lumboz ve heçlerin durumu kontrol edilir. Serpinti körüğü ve bimini kontrol edilir. Güvertede gövde çatlakları incelenir.

- Motor:Tekne motoru, rölantide, seyir devrinde ve tam yolda kontrol edilir. Motor ve şanzıman yağları kontrol edilir. Motor saati kontrol edilir. Motorun fiziki durumu gözlemlenir, Elektronik kontrol ünitesi olan motorlarda elektronik kontrol yapılır. Motor kulaklarının durumu kontrol edilir. Yakıt, soğutma, egsoz sistemi denetlenir. Motor gürültüsü için desibel ölçümü yapılır. Kaplin, şaft ve pervane kontrol edilir.

- Dümen: Dümen palası, dümen mili ve yatağı, dümen simidi veya yeke kontrol edilir.

- Demirleme: Tekne çapası, zincir veya halatı, zincir dolabı, ırgat kontrol ediir.

- Direk ve Arma: Direk, arma, yelken halatları, makaralar, vinçler ve yelkenler kontrol edilir. Sabit arma kontrolu dijital mikroskopla yapılır.

- Su altı bağlantıları: Su altı bağlantılarının sağlıklı olup olmadığıi vanaların çalışıp çalışmadığı, hortum bağlantlarının durumu kontrol edilir.

- Elektrik Elektronik: Tekne elektrik sistemi, tüm elektronik cihazlar, motor göste rgeleri, kontrol edilir.

- Yaşam mahalli: teknenin yaşam mahalli, tatlı su sistemi, tuvaletleri, su depoları ve atık tankları kontrol edilir.

Tüm Türkiye'de tekne, yat sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim 26.500 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne herhangi bir nedenle karaya alınamıyorsa, su altı muayenesini tüm yıl boyunca dalarak suda yapabilirim. Bunun için ek olarak 6.000 TL talep ederim.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sörveyi tel +90 543 494 71 71   

tekne sörveyi email tekne sörveyi email