yat tekne sörveyi

Giriş
Yat Ekspertizi
Yat Danışmanlığı
Motor Sörveyi
Gulet, Tirhandil Sörveyi
Ozmoz Muayenesi
Sezon Öncesi Kontrol
Şaft, Pervane, Salma
Arma ayarı
Eğitim


tekne sörveyi

Satın Alma Öncesi Sörvey

Bir otomobil aldığınızda tamirciye veya servisine götürüp baktırırsınız. Bir ev almaya niyetlendiğinizde inşaatın kalitesi ve güvenlik için bir bilene danışırsınız. Bir yat almaya niyetlendiğinizde de sörvey yaptırmanız önerilir. Tekneyi beğendikten ve almaya karar verdikten sonra tekne muayenesi (sörvey) yaptırmanız en doğru yoldur.

Bir tekne sörveyi denizde ve tekne çekilerek yapılır. Sadece denizde veya sadece karada yapılan sörveyde kontrolların tamamı gerçekleştirilemez. Örneğin sadece karada yapılan bir sörveyde teknenin su alıp almayacağı tesbit edilemez. Sadece denizde yapılan sörveyde ise pervane, şaft, dümen, salma, zehirli boya incelenemez ve ozmoz muayenesi yapılamaz.

Bir sörveyde aşağıdakiler kontrol edilir:

1. Tekne gövdesi (Su kesiminin altı ve tekne güvertesi)
2. Motor, şaft, pervane
3. Dümen, salma
4. Sabit donanım (Direk, arma)
5. Yelken, halatlar, makaralar
6. Emniyet donanımı (Can yeleği, sal, simit, yangın söndürücü)
7. Demirleme apartları
8. Elektrik aksamı
9. Seyir aletleri (pusula, gps, telsiz, göstergeler)
10. Su giderleri, su emişleri, depolar, hortumlar
11. Kamara içi, tuvalet, mutfak

Tüm Türkiye'de tekne sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim,yol masrafları ve konaklama masrafları dahil 1850 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Tekne Yat Ekspertizi

Bir sörvey raporu teknenin hakkında mümkün olan en detaylı bilgiyi sunarsa da fiyatı hakkında bilgi içermez. Eksikliklerine ve hatalarına bakarak sunulan fiyatın uygun olup olmadığına karar vermek alıcının tasarrufundadır. Sörvey raporuna ek olarak fiyat ekspertizi de sunabilirim. Piyasayı inceleyerek, sörveyini yaptığım teknenin fiyat değerlendirmesini de yaparım. Bu işlem için sörvey raporu bedeline ek olarak 300TL talep ederim.

Satın alacağınız tekne için sörvey raporuna ihtiyacınız yoksa sadece değerinin belirlenmesini talep ediyorsanız, tekneyi olduğu yerde muayene eder, piyasadaki eşdeğerleri ile kıyaslar ve ekspertiz değerini sunarım. Sadece ekspertiz için tüm Türkiye'de ücretim 1200TL'dir.

Bir sörvey hikayesi

Ahmet Çelenoğlu
: 543 494 71 71