Giriş    
yat tekne sörveyi

Yat ve Tekne Sörveyi 2024

Denizde sağlam ve güvenilir bir tekne sahibi olmak için en doğrusu profesyonel sörvey hizmeti almaktır. Almaya niyetlendiğiniz yat baştan kıça; direk tepesinden salma ucuna kadar muayene edilir ve size bir rapor hazırlanır. Sörvey bulguları size yeni teknenizin olumlu ve olumsuz yönlerini gösterir.

Bir tekne sörveyi denizde ve tekne çekilerek yapılır. Sadece denizde veya sadece karada yapılan sörveyde kontrolların tamamı gerçekleştirilemez. Örneğin sadece karada yapılan bir sörveyde teknenin su alıp almayacağı tesbit edilemez. Sadece denizde yapılan sörveyde ise pervane, şaft, dümen, salma, zehirli boya incelenemez ve ozmoz muayenesi yapılamaz.

Tekne Ana Gövde Sörveyi

Tekne güvertesi, hasarlar için, su sızmaları için, kontrol edilir. Su altı kesiminde ozmoz kontrolu yapılır. karina ve bordada hasarlar kontrol edilir. Tekne mobilyaları, heçler, lumbozlar kpntrol edi1ir. Bimini kontrol edilir.

Motor Kontrolu

Motor yağı, su, yakıt kaçakları için kontrol edilir. Motor ilk çalışmada, rölantide, seyirde ve tam gazda kontrol edilir. Motor kontrolu motorda elektronik kontrol ünitesi (ECU) varsa bilgisayarla yapılır. Şanzıman, şaft, pervane, şaft yatakları kontrol edilir. Motor çalışma saati not edilir.

Arma Kontrolu

Yelkenli teknelerde direk, bumba, bağlantılar, istralya ve çarmıhlar, yelken halatları, yelkenler ve vinçler kontrolden geçirilir.

Elektrik Elektronik

Tekne elektrik aksamı, elektronik tüm aletlerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Teknede varsa jeneratör, klima test edilir.

 

Tüm Türkiye'de tekne sörveyi için 10 metreye kadar motoryat veya yelkenli tekneleri için ücretim 19.500 TL'dir. Bu ücrete teknenin karaya alınması ve atılması dahil değildir, sörveyi talep eden tarafından karşılanır.

Tekne herhangi bir nedenle karaya alınamıyorsa, su altı muayenesini dalarak suda yapabilirim. Bunun için ek olarak 5.000 TL talep ederim.

Tekne zaten sizinse ve eksiklerini belirlemek, sezona hazırlamak istiyorsanız kontrol yaptırmanız daha doğru olur.

Ahmet Çelenoğlu

    tekne sörveyi tel +90 543 494 71 71   

tekne sörveyi email tekne sörveyi email